Koło Naukowe Pedagogiki Dziecka

Siedziba: Wydział Studiów Edukacyjnych, Zakład Pedagogiki Dziecka, ul. Szamarzewskiego 89D, pokój 412

Opiekunka Koła: mgr inż. Anna Klichowska annkli@amu.edu.pl

Prezeska Koła: Julia Makowska julmak3@st.amu.edu.pl

Strona na Facebooku: https://www.facebook.com/knepiw?fref=ts

Kim jesteśmy?

Koło Naukowe Pedagogiki Dziecka (wcześniej: Studenckie Koło Naukowe Edukacji Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej) działa od 2012 roku. Po ponad 10 latach aktywności naturalnie wprowadzamy trochę zmian. Niezmiennie jesteśmy otwarci na zgłębianie problematyki szeroko rozumianego świata dziecka. Co roku wyznaczamy sobie jednak nieco inne kierunki działań, choć ich cele są względnie stałe.

Nasze cele i wybrane sposoby ich realizacji:

• wdrażanie do działalności naukowej np. pomoc w organizacji konferencji i seminariów, udział w tego typu wydarzeniach, uczestnictwo w badaniach naukowych, a także realizacja własnych projektów badawczych;
  • pogłębianie wiedzy oraz samokształcenie w obszarze pedagogiki dziecka np. poprzez organizowanie i prowadzenie warsztatów koleżeńskich;
  • stwarzanie możliwości wykorzystania wiedzy teoretycznej w działaniach praktycznych np. poprzez realizację projektów edukacyjnych, w tym organizację warsztatów dla dzieci z przedszkoli i szkół, z którymi współpracujemy.

Organizowane konferencje studenckie

Zakres zainteresowań:

• Dziecko w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz jego funkcjonowanie poznawcze, emocjonalne, społeczno – moralne (prawidłowości rozwojowe dziecka, jak i  jego zaburzenia rozwojowe)
  • Obszary edukacji elementarnej w praktyce: obszar edukacji językowej, matematycznej, przyrodniczej, zdrowotnej, ruchowej, kulturowo–estetycznej, komunikacyjnej
  • Edukacja alternatywna, jej założenia, koncepcje i zastosowanie w praktyce
  • Funkcjonowanie dzieci w sytuacjach trudnych, w tym w sytuacjach konfliktu
  • Rozwijanie kompetencji emocjonalnych dzieci
  • Edukacja ekologiczna w powiązaniu z funkcjonowaniem leśnych przedszkoli
  • Drama jako metoda edukacyjna w pracy z dzieckiem

Jesteśmy otwarci na nowe pomysły – liczymy na Twoją inwencję!
Zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy!